Zlewozmywaki granitowe jednokomorowe
Jak sama nazwa wskazuje, posiadają jedną komorę. Produkowane są modele z ociekaczem lub bez. Biorąc pod uwagę formę, praktyczność i wygodę użytkowania, są jednymi z najpopularniejszych i najczęściej kupowanych zlewów kuchennych. Pod względem funkcjonalności mamy do wyboru zlewozmywaki jednokomorowe bez ociekacza oraz zlewozmywaki jednokomorowe z ociekaczem.
Jedna komora — kiedy jest wystarczająca?
Jest kilka sytuacji, w których zlewozmywak jednokomorowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Wbrew pozorom, w przeciwieństwie do modeli dwukomorowych, pasuje on zarówno do małej, jak i do dużej kuchni. Wszystko uzależnione jest od potrzeb użytkownika.
Zlewozmywaki jednokomorowe są jedynym wyjściem dla właścicieli małych aneksów kuchennych. Tego typu kuchnia posiada zwykle ograniczoną powierzchnię blatu roboczego. Aby zaoszczędzić tę przestrzeń, właściciele decydują się na zakup zlewu z jedną komorą bez ociekacza. Drugim powodem, który warunkuje zakup takiego produktu, jest fakt, że duży zlewozmywak mógłby wyglądać przytłaczająco na tle kilkumetrowego aneksu.
Kolejnym argumentem, dla którego powinni Państwo rozważyć zakup zlewozmywaka jednokomorowego, jest fakt, że można go umieścić w rogu kuchennego blatu. W małej kuchni każda przestrzeń powinna zostać odpowiednio wykorzystana. Miejsce, w którym kuchenny blat zmienia kierunek, jest zwykle chaotycznie zagospodarowane. Okrągły jednokomorowy zlew bez ociekacza wpasuje się tam idealnie.
Kiedy jeszcze zlewozmywak jednokomorowy będzie wystarczający? Rozwiązanie to z pewnością będzie dobrym wyjściem dla każdego właściciela zmywarki. W takiej sytuacji nawet duża ilość brudnych naczyń nie wymaga montowania zlewu kuchennego dwukomorowego. Wystarczy wówczas zwykły jednokomorowy bez ociekacza, którego użyjecie Państwo do sporadycznego umycia szklanki, talerza, owoców, ogrzania jogurtu wyjętego z lodówki, rozmrożenia mięsa, czy też nalania wody do czajnika, garnka, wazonu.
Oprócz wymienionych sytuacji modele jednokomorowe przeznaczone są głównie dla małych rodzin bądź osób mieszkających w pojedynkę. Okażą się one wystarczającym rozwiązaniem również dla wszystkich pracujących i jedzących „poza domem”. Nie ma potrzeby montowania dużych zlewozmywaków również w kawalerkach przeznaczonych na wynajem, ponieważ w takim mieszkaniu nie będzie nigdy mieszkała duża rodzina.
Zlewozmywak z ociekaczem czy bez?
Ociekacz jest dodatkiem ułatwiającym osuszanie naczyń. Dzięki swojej formie umożliwia swobodny odpływ wody ze znajdujących się na nim przedmiotów. Może znajdować się z prawej lub z lewej strony komory. Od jego wielkości zależy, jak wiele powierzchni na blacie zabierze cały zlewozmywak. Aby zamontować jednokomorowy zlewozmywak bez ociekacza, potrzebujemy zwykle od 40 cm do 50 cm. Z kolei na zamontowanie takiego samego zlewozmywaka z ociekaczem będziemy musieli przeznaczyć od 60 cm nawet do 90 cm.
Powodów, dla których powinni Państwo rozważyć opcję z ociekaczem, jest o wiele więcej niż tych przemawiających za zlewozmywakiem bez ociekacza. W drugim przypadku jest to jedynie brak miejsca. Ociekacz jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, czasami wręcz niezbędnym. Rozkładanie ścierek na blacie w celu wysuszenia mokrych naczyń może nie tylko mu szkodzić, ale także wygląda nieestetycznie. Poza tym, jeśli dotychczas korzystaliście Państwo z dużego zlewozmywaka lub takiego wyposażonego w ociekacz, to bardzo ciężko będzie Wam się przyzwyczaić do małego jednokomorowego zlewu bez ociekacza.
Owalny, okrągły, kwadratowy, a może prostokątny?
Zlewozmywaki jednokomorowe okrągłe to zwykle produkty bez ociekacza. Te w wersji owalnej będą go posiadały, choć nie będzie on tak duży, jak w przypadku zlewozmywaków prostokątnych. Z kolei zlewozmywaki kwadratowe to minimalistyczne i nowoczesne produkty bez ociekacza.
Kształt zlewozmywaka jest nie bez znaczenia. Sprzęt ten musi przede wszystkim pasować do kuchennego wnętrza. Wszelkiego rodzaju zaokrąglenia na blatach, drzwiczkach czy szybkach będą przemawiały za koniecznością zamontowania zlewozmywaka okrągłego lub owalnego. Z kolei kanty i rogi o wiele lepiej współgrają ze zlewozmywakami kwadratowymi i prostokątnymi.
Przy wyborze kształtu zlewu granitowego nie bez znaczenia jest funkcjonalność. Jeśli zależy Państwu na przestrzeni wokół zlewu, bo na przykład chcecie tam postawić dozownik na płyn i znaleźć miejsce na akcesoria do zmywania, to montując zlew okrągły, będziecie ją mieli. Wpłynie to jednak na wielkość komory. Z kolei przy zlewie kwadratowym miejsca wokół niego nie zostanie zbyt wiele. Na rzecz tego ma on zwykle dłuższą przekątną niż średnica zlewu okrągłego. Większych rozmiarów zlew kwadratowy umożliwi Państwu sprawne wykonywanie wszystkich prac, między innymi mycie dużych garnków oraz długich akcesoriów kuchennych.
Jaki zlewozmywak wybrać?
Wybierając zlewozmywak kuchenny, powinni wziąć Państwo pod uwagę również styl, w jakim zaaranżowana została Wasza kuchnia. Zlewozmywaki kwadratowe oraz prostokątne wpasują się do wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych, takich jak na przykład kuchnia w stylu industrialnym lub klasycznym. Z kolei zlewozmywaki owalne i okrągłe będą pasowały do aranżacji bogato zdobionych oraz tych z dużą ilością dodatków, takich jak kuchnie w stylu prowansalskim, angielskim lub rustykalnym. Jeśli zaś chodzi o materiał to naszym zdaniem bezdyskusyjnie - GRANITOWY! mniej...