Wyspa kuchenna to szafki usytuowane na środku kuchni. Od tych znajdujących się pod ścianą odróżnia je nieograniczony dostęp ze wszystkich stron. Wielkość kuchennej wyspy jest nie bez znaczenia. Ma ona wpływ na ilość oraz wielkość sprzętu, który można na niej zamontować. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić tam je wszystkie. Równie dobrze może być ona jedynie miejscem, w którym znajduje się jedynie blat roboczy.
Płyta kuchenna
Płyty grzewcze występują w wersji gazowej lub elektrycznej. O wiele mniej problemów sprawi podłączenie na wyspie kuchennej urządzenia na prąd. Stanowisko do gotowania wiąże się z potrzebą kupna specjalnego okapu kuchennego. Sprzęt ten musi zostać zamontowany do sufitu. Należy pamiętać o podłączeniu kabli elektrycznych nie tylko do kuchenki, ale także do okapu oraz oświetlenia.
Zlewozmywak
Zarówno zlewozmywak, jak i bateria kuchenna powinny być doskonałej jakości. Nie ma znaczenia, czy zamierzamy umieścić je na wyspie, czy też w kuchennym ciągu pod ścianą. Świetną inwestycją są zlewozmywaki granitowe. Urządzona z ich wykorzystaniem wyspa kuchenna posłuży przez wiele lat. Dodatkowo będzie posiadała niewątpliwe walory estetyczne. Rozmiar strefy zlewozmywaka należy dopasować do wielkości kuchennej wyspy. Przy wyborze sprzętu warto zwrócić również uwagę na jego funkcjonalność.
Lodówka
Umieszczanie lodówki w kuchennej wyspie jest bardzo nowatorskim rozwiązaniem. Niestety lodówka przeznaczona do umiejscowienia w tym miejscu nie może być zwykłym dwumetrowym sprzętem. Powinna sięgać wysokości szafek, tak aby nie zaburzać linii blatu. Wnioskując, może to być lodówka dodatkowa lub taka przeznaczona na określone artykuły.
Piekarnik
Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie piekarnika pod płytą grzewczą. Podobnie, jak w pierwszym przypadku elektryczna wersja nie będzie wymagała skomplikowanego montażu i podłączenia.
Kosze na odpadki
Dobrze, gdyby znajdowały się w pobliżu zlewozmywaka. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie ich w wysuwanej szafce. Montuje się w niej specjalne segregatory, które ułatwiają oddzielanie różnego rodzaju odpadów.
Dobra strona wyspy kuchennej
Wymienione wyżej sprzęty można bez problemu umiejscowić na obszarze kuchennej wyspy. Takie rozwiązanie daje użytkownikowi kuchni dodatkową przestrzeń roboczą na blacie. Ponadto ma on łatwy dostęp praktycznie z każdej strony do najczęściej używanych sprzętów kuchennych.
Usprawnione prace to nie jedyna zaleta wyspy kuchennej. Bardzo często zdarza się, że posiłki przygotowywane są przez kilka osób jednocześnie. Tylko wyspa umożliwi jednoczesne, bezkolizyjne wykonywanie prac kuchennych w taki sposób. W przypadku niektórych węższych wysp możliwe jest nawet jednoczesne obustronne korzystanie ze zlewozmywaka. Wówczas trzeba pamiętać jedynie o właściwym umiejscowieniu i kształcie kuchennej baterii.
Kolejną zaletą wysp kuchennych, którą z pewnością już poznali ich właściciele, jest kontakt z pozostałymi domownikami lub gośćmi w trakcie wykonywania prac kuchennych. Dotychczas gospodyni, która przygotowywała posiłek, wychodziła do kuchni lub stała odwrócona plecami do osób siedzących w salonie. Posiadacze wyspy nie mają tego problemu. Mogą spokojnie zająć się rozmową z dzieckiem siedzącym przy wyspie czy też gośćmi czekającymi przy stole i jednocześnie wykonywać swoją pracę.
Wyspa kuchenna – czy to tylko zalety?
Mnóstwo zalet. Czy wyspy kuchenne posiadają wady? Tak, jednak jest ich niewiele. Pierwszą, są wymagania, co do powierzchni kuchni. Ciężko byłoby ją znaleźć w zamkniętym pomieszczeniu. O wiele popularniejszym rozwiązaniem jest ustawienie jej na granicy kuchni i salonu. Ustawienie wyspy w kuchni o zbyt małym metrażu wpływa na ograniczenie swobody ruchów jej użytkownika.
Konieczność zachowania higieny. Wszystkie sprzęty umiejscowione w centrum kuchni to ciągły bałagan, którego w tym przypadku już nie da się ukryć. Kuchenna wyspa to konieczność sprzątania na bieżąco. Każdy bałagan będzie na niej o wiele bardziej widoczny niż w przypadku tego na szafkach pod ścianą.
Podłączenie gazu. Niestety wyspa kuchenna praktycznie uniemożliwia podłączenie urządzeń gazowych. Przeciągnięcie instalacji do tego miejsca wymaga nie lada wysiłku i pracy. Zwykle jest to nieopłacalne i czasochłonne. Dlatego, o wiele prościej zamontować urządzenia elektryczne.
Tworzenie na etapie budowy. Decyzja o budowie wyspy kuchennej powinna zostać podjęta jak najwcześniej. Wówczas nie wystąpi problem z brakiem podłączenia mediów. Jest to prawdopodobnie jedyny moment na doprowadzenie instalacji gazowej. Późniejsze wprowadzanie takich zmian w kuchni, może wiązać się z jej całkowitą dewastacją.
Jeszcze jedną wadą, która daje się zauważyć w trakcie użytkowania kuchennych wysp, jest szybkie rozprzestrzenianie się zapachów. Opary, zanim zostaną pochłonięte przez niczym nieograniczony z boków okap kuchenny, rozchodzą się po całej kuchni oraz przynależnym salonie.
Decyzję o utworzeniu wyspy kuchennej należy podjąć jak najwcześniej. Tylko wówczas jej powstanie nie będzie wiązało się ze skomplikowanymi przeróbkami. Całe mnóstwo zalet sprawia, że jest ona niezwykle praktycznym miejscem. W przypadku braku przeszkód do jej utworzenia jest to wręcz idealne rozwiązanie.