Wygodny, praktyczny, a przy tym funkcjonalny. Taki właśnie może być aneks kuchenny. Czy pomimo małych rozmiarów można zagospodarować go w sposób odpowiadający potrzebom użytkownika? Oczywiście. Należy tylko pamiętać o kilku zasadach.
Gdzie umiejscowić aneks kuchenny i jak go oddzielić?
Aneks kuchenny jest mini kuchnią, czyli miejscem, gdzie domownicy spędzają znaczną część czasu. W jego pobliżu powinien znajdować się stół, stolik lub barek, przy którym można zjeść posiłek. Zwykle na aneks decydują się właściciele małych mieszkań, w których trudno znaleźć odpowiednią ilość miejsca na wszystkie kuchenne meble.
Najlepszym miejscem na ustawienie aneksu jest salon, a dokładnie jedna z jego ścian. Zwykle w określonym miejscu doprowadzone są media. Powinien on znajdować się jak najbliżej wejścia do salonu. Tak, aby pozostała jego część, była jedynie miejscem wypoczynku.
Dlaczego salon jest najlepszym miejscem na kuchenny aneks? Przede wszystkim jest to miejsce spotkań i relaksu. Tylko tam można wstawić stół lub ławę. Bliskość aneksu sprawi, że przyniesienie i podanie posiłku będzie łatwiejsze.
Są sytuacje, w których salon nie może zostać zagospodarowany aneksem kuchennym. Brak miejsca lub po prostu brak salonu są głównymi i najczęstszymi powodami tego, że aneks kuchenny zostaje utworzony w przedpokoju lub korytarzu. Można nim wypełnić wnękę pod ścianą przy wejściu do mieszkania. Jedynym warunkiem jest podłączenie mediów. To bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy główny pokój jest sypialnią, a nie salonem.
Jest wiele sposobów na oddzielnie aneksu kuchennego od reszty pomieszczenia, w którym się znajduje. Projektując aneks, należy pamiętać o dopasowaniu jego stylu do reszty wnętrza. Jak to zrobić, gdy jednocześnie trzeba tę strefę odizolować? Jest kilka sposobów. Można ustawić barek oddzielający tę część, niewysoką ściankę lub mebel. Innym sposobem, który ma na celu ukrycie aneksu, jest zamontowanie szklanych drzwi przesuwnych.
Oddzielenie części kuchennej może mieć również charakter wizualny. Inna kolorystyka ścian, podłóg lub oświetlenie. To tylko część przykładów na wyodrębnienie obszaru kuchennego.
Kuchenny ciąg
Zasada prawidłowego ustawienia kuchennego ciągu dotyczy zarówno zwykłych kuchni, jak i aneksów kuchennych. W drugim przypadku jest ona jednak ważniejsza, ponieważ muszą one być o wiele bardziej funkcjonalne. Jak powinien wyglądać prawidłowo zaaranżowany aneks kuchenny?
Począwszy od lewej strony, kolejną muszą znajdować się w nim lodówka, zlewozmywak granitowy , płyta grzewcza. Wszystkie te sprzęty powinny zostać oddzielone przynajmniej 30-centymetrowym blatem roboczym. Takie ułożenie sprzyja wykonywaniu prac kuchennych. Najpierw produkt spożywczy wyjmowany jest z lodówki, potem myty, a następnie poddawany obróbce termicznej. Jeśli w aneksie ma znajdować się również zmywarka, powinna ona zostać zamontowana w okolicy zlewozmywaka. Taka ergonomia sprawi, że prace kuchenne będą wykonywane sprawnie, ponadto zostanie zachowana czystość i higiena.
Aneks kuchenny warto podzielić na strefy. Powinny w nim się znaleźć:
- strefa zapasów,
- strefa przechowywania,
- strefa zmywana,
- strefa przechowywania,
- strefa gotowania.
Każda z powyższych stref wymaga odpowiedniej organizacji, w tym właściwego ułożenia wchodzących w jej skład elementów. Nie należy mieszać ze sobą poszczególnych części różnych stref, gdyż przysporzy to poszukiwań, a czas spędzony w kuchni z pewnością się wydłuży.
Funkcjonalność przede wszystkim
Funkcjonalność aneksu kuchennego to podstawa. Tu liczy się wykorzystanie każdego centymetra oraz usprawnienie pracy. Podstawą funkcjonalności jest dobór odpowiednich sprzętów kuchennych oraz akcesoriów.
Zlewozmywak
Funkcjonalny zlewozmywak to taki pełniący różne role. Przede wszystkim musi wygodny i być łatwy w utrzymaniu czystości. Naszym zdaniem najlepszym wyborem będzie produkt wykonany z granitu jednokomorowy z niewielkim ociekaczem.
Aby zlewozmywak zyskał na funkcjonalności, warto zadbać o detale, czyli na przykład praktyczny dozownik na płyn do mycia naczyń też nowoczesną baterię kuchenną.
Zabudowa
Aneks kuchenny pomieści o wiele więcej naczyń i przedmiotów, jeśli będzie wyższy. Wysoka zabudowa to wysokie szafki. Mogą sięgać nawet sufitu. Z uwagi na utrudniony dostęp do wysoko położonych akcesoriów najwyższe półki lepiej przeznaczyć na przedmioty rzadziej używane. Wysokie meble powinny być o wiele bardziej stabilne niż te niskie. Wymagają również solidnego montażu.
Półki, szafki i kosze
Odpowiednio skonstruowane półki i szafki, to podstawa sukcesu. Najlepszym rozwiązaniem są szafki typu cargo oraz wysuwane półki. Ułatwiają one dostęp do znajdujących się na nich produktów i sprzyjają lepszemu wykorzystaniu swojej powierzchni. Warte uwagi są również wnętrza kuchennych szafek i szuflad. Wszelkiego rodzaju segregatory, kosze i pojemniki umożliwiają szybszą i sprawniejszą organizację prac porządkowych.
Sprzęty
Sprzęty kuchenne nie muszą być duże, aby właściwie pełniły swoją funkcję. Konieczna jest jednak ich wysoka jakość i funkcjonalność. Idealnym rozwiązaniem są urządzenia wielofunkcyjne, takie jak robot kuchenny lub sprzęt do gotowania i pieczenia. Ponadto aneks kuchenny warto wyposażyć się w wysokiej jakości piekarnik z funkcją grilla. W sprzedaży dostępne są również urządzenia typu 2 w 1 np. kuchenka elektryczna i zmywarka czy piekarnik z funkcją kuchenki mikrofalowej.